| Part Number | TLC3548IDWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 846670 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | ADC Single SAR 200ksps 14-bit Serial 24-Pin SOIC T R |
| Category | Data Conversion IC |
| Family | ADC |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC3548IDWR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC3548IDWR |
|---|---|
| Number of ADCs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Input Signal Type | Single-Ended|Pseudo-Differential |
| Differential Input | Yes |
| Digital Supply Support | Yes |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Product Dimensions | 15.4 x 7.52 x 2.35 mm |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital |
| Integral Nonlinearity Error | ±1 LSB |
| Sampling Rate | 200 ksps |
| Digital Interface Type | Serial (3-Wire, SPI) |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Resolution | 14 Bit |
| Lead Finish | Gold |
| Input Voltage | 4 V |
| No Missing Codes | 14 Bit |
| Single-Ended Input | Yes |
| Signal to Noise Ratio | 81 dB |
| Architecture | SAR |
| Screening Level | Industrial |
| Pin Count | 24 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Type | Voltage |
| Polarity of Input Voltage | Unipolar |
| Sample and Hold | Yes |
| Full Scale Error | 12 LSB |
| Differential Nonlinearity | ±1 LSB |
| Minimum Single Supply Voltage | 4.5 V |
| MSL Level | 1 |
| Typical Single Supply Voltage | 5 V |
| Voltage Reference | Internal|External |
| Number of Analog Inputs | 8|4 |
| Supplier Package | SOIC |
| Package | 24SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC3548IDWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | ADC Triple SAR 250ksps 16-bit Parallel 64-Pin TQFP T R Download PDF datasheet for ADS8364Y 2K.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 100ksps 16-bit Serial 20-Pin SSOP Tube Download PDF datasheet for ADS8344NB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 40ksps 16-bit Serial 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for ADS1203IRGTT.pdf |
|
Maxim Integrated | ADC Single Delta-Sigma 4.8ksps 18-bit Serial 28-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for MAX1402EAI+T.pdf |
|
Power Integrations | Highly Energy Efficient Off-line Switcher IC with Integrated System Level Protection for Low Component-Count Power Supplies Download PDF datasheet for LNK3206P.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 500ksps 12-bit Serial 38-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for ADS8668IDBT.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 280ksps 8-bit Serial 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for ADS7868IDBVR.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 1Msps 10-bit Serial 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for ADC102S101CIMM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single SAR 200ksps 12-bit Serial 20-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2574IDW.pdf |
|
Texas Instruments | ADC Single Delta-Sigma 20ksps 24-bit Serial 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ADS1251U 2K5.pdf |