| Part Number | TLC6C598QDRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 511110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LED DRVR 8-CH 40V 0.05A 16-Pin SOIC T R |
| Category | Lighting |
| Family | LED Drivers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLC6C598QDRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TLC6C598QDRQ1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| DC Input Voltage (Max) | 5.5 V |
| DC Input Voltage (Typ) | 5 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| DC Input Voltage (Min) | 3 V |
| Input Voltage Type | DC/DC |
| Type | Switching |
| MSL Level | 3 |
| Rad Hard | No |
| Dimming Method | None |
| Supplier Package | SOIC |
| Number of Channels | 8 |
| Product Dimensions | 10(Max) x 4(Max) x 1.5(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Output Current | 0.05 A |
| Pin Count | 16 |
| Screening Level | Automotive |
| Output Voltage (Max) | 40 V |
| Package | 16SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLC6C598QDRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | LED DRVR 64Segment 5V 24-Pin PDIP N Download PDF datasheet for MAX7221CNG+.pdf |
|
Texas Instruments | LED DRVR 5V 9V 12V 15V 18V 24V 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM3421MHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LED DRVR 48-CH 0.0347A 56-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TLC5955RTQT.pdf |
|
Meanwell | LED DRIVER, CV+CI, 100W, 54Vdc out, 1.78A out, Dimmable, IP67 Download PDF datasheet for ELG-100-54.pdf |
|
Texas Instruments | LED DRVR 1Segment 3.3V 5V 12-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2759SD NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | LED DRVR 5V 9V 12V 15V 18V 24V 10-Pin(10+2Tab) PowerSO T R Download PDF datasheet for STCS2SPR.pdf |
|
Intersil | ITSISL97634ART26Z-TK 3 4 6 WHITE LED DRI - |
|
Texas Instruments | LED DRVR 5V 9V 12V 15V 18V 24V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM3414MRX NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | LED DRVR Boost 3-CH Analog PWM 30V 0.6A 14-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for AL1793AFE-13.pdf |
|
Texas Instruments | LED DRVR 5V 9V 12V 15V 18V 24V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TL4242TDRJRQ1.pdf |