TLV1117-18CDCY Texas Instruments
TLV1117-18CDCY Images
Please contact us for more photos of TLV1117-18CDCY
Part Number TLV1117-18CDCY
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 1.8V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLV1117-18CDCY
Datasheet download TLV1117-18CDCY.pdf
Request Quotation for TLV1117-18CDCY
TLV1117-18CDCY Specifications
Part Number TLV1117-18CDCY
Output Type Fixed
Junction to Ambient 104.3 °C/W
Maximum Quiescent Current 10 mA
Lead Finish Matte Tin
Product Dimensions 6.5 x 3.5 x 1.6 mm
Mounting Surface Mount
Maximum Dropout Voltage @ Current 1.2@100mA|1.25@500mA|1.3@800mA V
Junction to Case 53.7 °C/W
Pin Count 4
Function LDO
Number of Outputs 1
Line Regulation 0.2 %
Typical Dropout Voltage @ Current 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA V
Load Regulation 0.4 %
Supplier Package SOT-223
Maximum Input Voltage 15 V
Minimum Input Voltage 3.2 V
Accuracy ±2.5 %
Polarity Positive
MSL Level 2
Maximum Output Current 0.8 A
Output Voltage 1.8 V
Rad Hard No
Typical Quiescent Current 5 mA
Operating Temperature 0 to 125 °C
Input Voltage Range 15 to 3.2 V