TLV1117-18CKVURG3 Texas Instruments
TLV1117-18CKVURG3 Images
Please contact us for more photos of TLV1117-18CKVURG3
Part Number TLV1117-18CKVURG3
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description LDO Regulator Pos 1.8V 0.8A 3-Pin(2+Tab) PFM T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level TLV1117-18CKVURG3
Datasheet download TLV1117-18CKVURG3.pdf
Request Quotation for TLV1117-18CKVURG3
TLV1117-18CKVURG3 Specifications
Part Number TLV1117-18CKVURG3
Typical Quiescent Current 5 mA
Junction to Case 57.9 °C/W
Junction to Ambient 50.9 °C/W
Input Voltage Range 15 to 3.2 V
Output Voltage 1.8 V
Operating Temperature 0 to 125 °C
Max Processing Temp 260
Accuracy ±2.5 %
Rad Hard No
MSL Level 3
Maximum Output Current 0.8 A
Polarity Positive
Lead Finish Matte Tin
Minimum Input Voltage 3.2 V
Maximum Dropout Voltage @ Current 1.2@100mA|1.25@500mA|1.3@800mA V
Typical Dropout Voltage @ Current 1.1@100mA|1.15@500mA|1.2@800mA V
Maximum Quiescent Current 10 mA
Mounting Surface Mount
Function LDO
Supplier Package PFM
Load Regulation 0.4 %
Number of Outputs 1
Line Regulation 0.2 %
Pin Count 3
Product Dimensions 6.6 x 6.1 x 2.3 mm
Maximum Input Voltage 15 V