| Part Number | TLV2370IDBVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 418950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Single GP R-R I O \u00b18V 16V 6-Pin SOT-23 T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV2370IDBVR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV2370IDBVR |
|---|---|
| Minimum CMRR | 55 dB |
| Typical Voltage Gain | 110 dB |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.0006@5V pA/rtHz |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±8 V |
| Maximum Single Supply Voltage | 16 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.35 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±8|16 V |
| Typical Dual Supply Voltage | ±3|±5 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Power Dissipation | 385 mW |
| Typical Input Noise Voltage Density | 39@5V nV/rtHz |
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Typical Gain Bandwidth Product | 3 MHz |
| Shut Down Support | Yes |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5|9|12|15 V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Minimum PSRR | 70 dB |
| Pin Count | 6 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Input Bias Current | 0.00006@15V uA |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Supply Current | 0.66@5V mA |
| Maximum Input Offset Voltage | 4.5@5V mV |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Typical Slew Rate | 2.4@5V V/us |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | 6SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TLV2370IDBVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP \u00b135V 70V 11-Pin(11+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for OPA541APG3.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b13V 6V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLV2772IDR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b119V 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TLE2084CDWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP R-R I O 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for OPA365AIDBVRG4.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single GP \u00b118V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TL071CDRE4.pdf |
|
STMicroelectronics | OP Amp Single GP R-R I O 5.5V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TS507ILT.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP \u00b122V 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LME49860MAX NOPB.pdf |
|
ROHM | RHOBA10324AF-BZSGE2 OPERATIONAL AMPLIFIE - |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P 5.5V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for OPA2336PA.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R O P \u00b118V 36V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for OPA1654AIPWR.pdf |