| Part Number | TLV2465CDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 767110 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b13V 6V 16-Pin SOIC T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | OP Amp |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV2465CDR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV2465CDR |
|---|---|
| Power Supply Type | Single|Dual |
| Typical Voltage Gain | 109 dB |
| Typical Gain Bandwidth Product | 6.4 MHz |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Single Supply Voltage | 6 V |
| Type | General Purpose Amplifier |
| Shut Down Support | Yes |
| Typical Input Noise Voltage Density | 14@5V nV/rtHz |
| Typical Slew Rate | 1.6@5V V/us |
| Maximum Supply Current | 2.6@5V mA |
| Maximum Dual Supply Voltage | ±3 V |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Bias Current | 0.014@5V uA |
| Maximum Power Dissipation | 1090 mW |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum CMRR | 71 dB |
| Maximum Operating Supply Voltage | ±3|6 V |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Typical NonInverting Input Noise Current Density | 0.13@5V pA/rtHz |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.7 V |
| Maximum Input Offset Voltage | 2@5V mV |
| Pin Count | 16 |
| Product Dimensions | 10 x 4 x 1.5 mm |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Rail to Rail | Rail to Rail Input/Output |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Dual Supply Voltage | ±1.35 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 16SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TLV2465CDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | OP Amp Dual Volt Fdbk \u00b16V 12V 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LMH6622MMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual Volt Fdbk \u00b16V 12V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA2890IDR.pdf |
|
ROHM | RHOBA10324AF-BZSGE2 OPERATIONAL AMPLIFIE - |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O \u00b118V 36V 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for OPA4192IDR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP R-R I O 5.5V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for OPA4379AIPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP 16V 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TLC272CP.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b118V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for TL084CPWR.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Single Volt Fdbk \u00b16V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LMH6609MF NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Dual GP R-R O P \u00b18V 16V 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for TLC2272ID.pdf |
|
Texas Instruments | OP Amp Quad GP \u00b116V 32V 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for LM2902KVQPWRQ1.pdf |