| Part Number | TLV70028DSET |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 893850 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.8V 0.2A 6-Pin WSON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV70028DSET |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV70028DSET |
|---|---|
| Function | LDO |
| Maximum Power Dissipation | 555 mW |
| Maximum Output Current | 0.2 A |
| Typical Quiescent Current | 0.031 mA |
| Output Voltage | 2.8 V |
| Pin Count | 6 |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.043@50mA|0.085@100mA V |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±2 % |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Junction to Ambient | 180 °C/W |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Line Regulation | 1 mV |
| Lead Finish | Gold |
| Output Type | Fixed |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.5 x 0.75 mm |
| Junction to Case | 67 °C/W |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Load Regulation | 1 mV |
| Supplier Package | WSON |
| Polarity | Positive |
| Package | 6WSON |
| Replacement Part Number | PART-TLV70028DSET |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5V 5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75601KTTRG3.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Neg -1.2V to -37V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM337IMP NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LP3963ES-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LP3853ES-3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for TPS73601DCQ.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP2985-30DBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 0.2A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for LM317MDT-TR.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5323-3.3YD5-TR.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube Download PDF datasheet for BA50BC0T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP3985IM5-3.0 NOPB.pdf |