| Part Number | TLV70436DBVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 508080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.2V to 5V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV70436DBVR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV70436DBVR |
|---|---|
| Pin Count | 5 |
| Typical Quiescent Current | 0.0032 mA |
| Function | LDO |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 75 mV |
| Minimum Input Voltage | 2.5 V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.075@10mA|0.4@50mA|[email protected] V |
| Maximum Quiescent Current | 0.0045 mA |
| Maximum Input Voltage | 24 V |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Output Current | 0.15 A |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 1.1@100mA V |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Power Dissipation | 470 mW |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 1.2 to 5 V |
| Junction to Ambient | 213.1 °C/W |
| Accuracy | ±2 % |
| Line Regulation | 50 mV |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Polarity | Positive |
| Junction to Case | 110.9 °C/W |
| Input Voltage Range | 24 to 2.5 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TLV70436DBVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM317AT NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.05A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS76033DBVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Neg -1.2V to -37V 1.5A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for LM337D2TR4G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 1.8V 3A 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LP38853SX-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.2A 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TLV70018DSET.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1.8V 0.15A 6-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for TLV7163318PDPQT.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.25V to 37V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for LM317KCS.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 0.856V0.908V0.957V 0.5A 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LP2997MRX NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.2V to 37V 0.25A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail Download PDF datasheet for LM317MBDTG.pdf |
|
Diodes Incorporated | LDO Regulator Pos 1.2V 0.3A 5-Pin SOT-25 T R Download PDF datasheet for AP7331-12WG-7.pdf |