| Part Number | TLV71311PDBVR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 674900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.1V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLV71311PDBVR |
| Datasheet download |
| Part Number | TLV71311PDBVR |
|---|---|
| Function | LDO |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.47@150mA V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Junction to Case | 110.9 °C/W |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Output Current | 0.15 A |
| Line Regulation | 5 mV |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Input Voltage Range | 1.4 to 5.5 V |
| Output Voltage | 1.1 V |
| Pin Count | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Junction to Ambient | 213.1 °C/W |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 3.05(Max) x 1.75(Max) x 1.3(Max) |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Polarity | Positive |
| Accuracy | ±1 % |
| Load Regulation | 30 mV |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Typical Quiescent Current | 0.05 mA |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.6@150mA V |
| Minimum Input Voltage | 1.4 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TLV71311PDBVR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.8A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM1117MP-5.0 NOPB.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for MCP1825S-3302E DB.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin MSOP Download PDF datasheet for TC1300R-3.3VUA.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 5V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 Tube Download PDF datasheet for UA78L05CPKG3.pdf |
|
Maxim Integrated | Voltage Regulators - Switching Regulators Automotive Low-Voltage 6A Step-Down Converter With I2C - |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Rail Download PDF datasheet for LP38690DT-1.8 NOPB.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.25V to 29V5V 0.1A 8-Pin Micro T R Download PDF datasheet for LP2951CDMR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.5V 0.28A 4-Pin(3+Tab) SC-82AB T R Download PDF datasheet for NCP662SQ15T1G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM9076QBMAX-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP2981AIM5-5.0.pdf |