| Part Number | TPA0211DGN |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 544540 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA0211DGN |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA0211DGN |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.2@[email protected] % |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical Supply Current | 4@5V mA |
| Maximum Power Dissipation | 2140 mW |
| Maximum Supply Current | 6@5V mA |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2x1@4Ohm|0.092x1@32Ohm W |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Load Resistance | 4 Ohm |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Power Supply Type | Single |
| Input Signal Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Typical PSRR | 58 dB |
| Function | Headphone/Speaker |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Rail to Rail | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Package | 8HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA0211DGN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 25W Class-AB 5-Pin(5+Tab) TO-220 Download PDF datasheet for LM1875T LB02.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 10W Class-D 24-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9768BETG+.pdf |
|
Diodes Incorporated | AUDIO POWER AMPLIFIER WITH POWER LIMIT Download PDF datasheet for PAM8012BSM.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo Class-D 48-Pin HTSSOP Tube Download PDF datasheet for TAS5760MDCA.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 44W Class-D 36-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX98400AETX+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2x1@4OhmW Class-D 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TAS2505IRGER.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.105W Class-AB 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4809MM NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.025W Class-AB 12-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9725AETC+.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-AB 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPA6204A1DRBR.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 6W Class-AB 5-Pin SIP-H Download PDF datasheet for LA4425A-E.pdf |