| Part Number | TPA2012D2RTJR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 746420 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 2.1W Class-D 20-Pin WQFN EP T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2012D2RTJR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2012D2RTJR |
|---|---|
| MSL Level | 2 |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Voltage Gain | 24 dB |
| Maximum Supply Current | [email protected] mA |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 2.1x2@4Ohm W |
| Minimum CMRR | 69 dB |
| Rad Hard | No |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Pin Count | 20 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.73 mm |
| Output Signal Type | Differential |
| Maximum Power Dissipation | 5200 mW |
| Input Signal Type | Differential |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Typical Supply Current | [email protected] mA |
| Typical PSRR | 75 dB |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | WQFN EP |
| Mounting | Surface Mount |
| Rail to Rail | No |
| Amplifier Type | Class-D |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Function | Speaker |
| Package | 20WQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA2012D2RTJR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.1W Class-AB 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4923MM NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-D 16-Pin SOP T R Download PDF datasheet for PAM8003DR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 6.7W Class-D 24-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM48511SQ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 79W Class-D 64-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5414CTPHDRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.08W Class-AB 9-Pin Flip-Chip T R Download PDF datasheet for NCP2890AFCT2G.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 150W Class-AB 44-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TAS5342LADDVR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.6W Class-D 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM48310SD NOPB.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-D 10-Pin HVSON Download PDF datasheet for SA58672TK,138.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 20-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA6120A2DWP.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 155W Class-D 24-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8922CTH N1,118.pdf |