| Part Number | TPA2015D1YZHR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 551300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.7W Class-D 16-Pin DSBGA T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA2015D1YZHR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA2015D1YZHR |
|---|---|
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.07@8Ohm@500mW|0.06@8Ohm@100mW % |
| Pin Count | 16 |
| Input Signal Type | Differential |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.2 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Function | Speaker |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rail to Rail | No |
| Lead Finish | Tin/Silver/Copper |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Power Supply Type | Single |
| Amplifier Type | Class-D |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Product Dimensions | 2.3 x 2.3 x 0.48 mm |
| MSL Level | 1 |
| Typical PSRR | 85 dB |
| Typical Voltage Gain | 20 dB |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 1.7x1@8Ohm W |
| Supplier Package | DSBGA |
| Package | 16DSBGA |
| Replacement Part Number | PART-TPA2015D1YZHR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 4-CH Stereo 20W Class-AB 32-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TAS5102DADR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 0.085W Class-AB 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM4916MM NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 47W 17W 195W Class-D 44-Pin HTSSOP Tube Download PDF datasheet for TPA3251D2DDV.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-AB 14-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM380N NOPB.pdf |
|
ROHM | VOLUME CONTROL IC - |
|
Diodes Incorporated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono Class-AB 16-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for PAM8904JER.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-AB 9-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM4671ITLX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3W Class-AB 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM4991LD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.6W Class-D 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM48310SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.7W Class-D 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPA2013D1RGPR.pdf |