| Part Number | TPA3111D1PWP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 830180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 10W Class-D 28-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA3111D1PWP |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA3111D1PWP |
|---|---|
| Pin Count | 28 |
| Mounting | Surface Mount |
| Power Supply Type | Single |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 10x1@8Ohm W |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.05@8Ohm@5W % |
| Typical Voltage Gain | 36 dB |
| Rail to Rail | No |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Maximum Single Supply Voltage | 26 V |
| MSL Level | 3 |
| Typical Single Supply Voltage | 9|12|15|18|24 V |
| Input Signal Type | Differential |
| Minimum Single Supply Voltage | 8 V |
| Amplifier Type | Class-D |
| Function | Speaker |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Rad Hard | No |
| Output Signal Type | Differential |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 mm |
| Package | 28HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA3111D1PWP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.095W Class-AB 14-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM48820TM NOPB.pdf |
|
Diodes Incorporated | AUDIO POWER AMPLIFIER WITH POWER LIMIT Download PDF datasheet for PAM8012BSM.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 14-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPA6120A2RGYT.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.045W Class-AB 12-Pin UCSP T R Download PDF datasheet for MAX9724BEBC+TG45.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.3W Class DG 16-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX98307ETE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 2.9W Class-D 25-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA2051D3YFFR.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1W Class-AB 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for NCS2211DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA301DGNR.pdf |
|
DSPG | VOIP MULTIMEDIA BASEBAND PROCESSOR - |
|
Intersil | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 30W Class-D 38-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for D2-24044-MR-T.pdf |