| Part Number | TPA3123D2PWP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 417830 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20W Class-D 24-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA3123D2PWP |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA3123D2PWP |
|---|---|
| MSL Level | 3 |
| Product Dimensions | 7.9 x 4.5 x 1.05 mm |
| Input Signal Type | Single |
| Power Supply Type | Single |
| Output Type | 2-Channel Stereo |
| Output Signal Type | Differential |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Single Supply Voltage | 30 V |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rail to Rail | No |
| Function | Speaker |
| Typical Single Supply Voltage | 12|15|18|24|28 V |
| Lead Finish | Gold |
| Minimum Single Supply Voltage | 10 V |
| Amplifier Type | Class-D |
| Pin Count | 24 |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 20x2@4Ohm W |
| Typical Voltage Gain | 36 dB |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Power Dissipation | 4160 mW |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.08@4Ohm@10W|0.08@8Ohm@5W % |
| Package | 24HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA3123D2PWP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.032W Class-G 16-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPA6140A2YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 68W Class-AB 11-Pin(11+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM3886T NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 50W Class-D 32-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPA3118D2DAP.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.367W Class-AB 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for TS419IST.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.5W Class-AB 8-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for LM4871M NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA701DGNR.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Microphone 1-CH Mono Class-AB 8-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX4469EKA+T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2036D1YZFT.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 3.24W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2011D1YFFR.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 420W Class-D 24-Pin HSOP T R Download PDF datasheet for TDA8954TH N1,118.pdf |