| Part Number | TPA701DR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 498800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin SOIC T R |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA701DR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA701DR |
|---|---|
| Typical Supply Current | 1.25@5V mA |
| Power Supply Type | Single |
| Input Signal Type | Single |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.5@8Ohm@700mW % |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Lead Finish | Gold |
| Function | Speaker |
| Rail to Rail | No |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Output Power x Channels @ Load | 0.7x1@8Ohm W |
| Output Signal Type | Differential |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Maximum Supply Current | 2.5@5V mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Typical PSRR | 78 dB |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Maximum Power Dissipation | 2140 mW |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TPA701DR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 25W Class-AB 5-Pin(5+Tab) TO-220 Download PDF datasheet for LM1875T LB02.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 1.45W Class-D 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA2005D1DGNR.pdf |
|
Intersil | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 30W Class-D 38-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for D2-24044-MR-T.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 25W Class-D 28-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPA3112D1PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.5W Class-AB 9-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LM4671ITLX NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 22.5W Class-D 44-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9744ETH+.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 50W Class-D 56-Pin TQFN EP Download PDF datasheet for MAX9709ETN+.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 4-CH Stereo 34W Class-AB 15-Pin(15+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for STA540.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 6W Class-AB 5-Pin SIP-H Download PDF datasheet for LA4425A-E.pdf |
|
Texas Instruments | HIGH POWER CLASS-D AMPLIFIER Download PDF datasheet for TPA3255DDV.pdf |