| Part Number | TPA731DGN |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 240730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 0.7W Class-AB 8-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Amplifiers IC |
| Family | Audio Amplifier |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPA731DGN |
| Datasheet download |
| Part Number | TPA731DGN |
|---|---|
| Typical Output Power x Channels @ Load | 0.7x1@8Ohm W |
| Pin Count | 8 |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Signal Type | Single |
| Power Supply Type | Single |
| MSL Level | 1 |
| Output Type | 1-Channel Mono |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Minimum Single Supply Voltage | 2.5 V |
| Rail to Rail | No |
| Typical Supply Current | 1.55@5V mA |
| Maximum Load Resistance | 8 Ohm |
| Maximum Supply Current | 2.5@5V mA |
| Typical Gain Bandwidth Product | 1.4 MHz |
| Total Harmonic Distortion Noise | 0.5@8Ohm@250mW % |
| Function | Speaker |
| Amplifier Type | Class-AB |
| Typical Single Supply Voltage | 3|5 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Single Supply Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Output Signal Type | Differential |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Typical PSRR | 78 dB |
| Package | 8HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPA731DGN |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2.75W Class-D 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPA2034D1YZFR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20.6W Class-D 48-Pin HTQFP EP T R Download PDF datasheet for TAS5709APHPR.pdf |
|
STMicroelectronics | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 27W Class-AB 27-Pin(27+Tab) FLEXIWATT(Vertical) Tube Download PDF datasheet for TDA7388A.pdf |
|
ON Semiconductor | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.131W Class-AB 10-Pin Micro T R Download PDF datasheet for NCP2809BDMR2G.pdf |
|
Maxim Integrated | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 13W Class-D 24-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for MAX9737ETG+T.pdf |
|
NXP | Audio Amp Speaker 4-CH Stereo 25W Class-AB 27-Pin DBSP Bulk Download PDF datasheet for TDF8546J N2,112.pdf |
|
NXP | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo 0.04W Class-AB 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TDA1308T N2,112.pdf |
|
Nuvoton Technology | Audio Amp Speaker 2-CH Stereo 20W Class-D 48-Pin QFN Download PDF datasheet for NPCP215FA0YX.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Speaker 1-CH Mono 2-CH Stereo 21.5W Class-D 48-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TAS5751MDCAR.pdf |
|
Texas Instruments | Audio Amp Headphone 2-CH Stereo Class-AB 14-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPA6120A2RGYT.pdf |