| Part Number | TPS22967DSGR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 747440 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 4A 8-Pin WSON T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS22967DSGR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS22967DSGR |
|---|---|
| Supplier Package | WSON |
| MSL Level | 2 |
| Input Voltage | 0.8 to 5.5 V |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 8 |
| Product Dimensions | 2 x 2 x 0.75(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Switch On Resistance | 0.022 Ohm |
| Minimum Output Current | 4 A |
| Operating Supply Voltage Range | 2.5 to 5.5 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8WSON |
| Replacement Part Number | PART-TPS22967DSGR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 57W (85-264V AC) 81W (230V AC) - |
|
STMicroelectronics | Power Switch Lo Side 0.5A 24-Pin SO T R Download PDF datasheet for E-L9823013TR.pdf |
|
NXP | PHANX5P3290UK S900Z USB PD AND TYPE C CU Download PDF datasheet for NX5P3290UK S900Z.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 8-Pin PDIP SMD Download PDF datasheet for TNY255GN.pdf |
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 25 W (85-265 VAC) 32 W (230 VAC) - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 5-Pin(5+Tab) TO-220-B Download PDF datasheet for TOP234Y-N.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 4.9A 20-Pin DSO T R Download PDF datasheet for BTS740S2.pdf |
|
DIOO (HONG KONG) | LOW-POWER, USB2.0 HIGH-SPEED SWITCH - |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK623DG-TL.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for TNY253GN-TL.pdf |