| Part Number | TPS25942ARVCR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 592790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | USB Power SW Single 2.7V to 18V 0.6A to 5.3A 20-Pin WQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | USB Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS25942ARVCR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS25942ARVCR |
|---|---|
| Supplier Package | WQFN |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| MSL Level | 2 |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Switches | 1 |
| Product Dimensions | 4 x 3 x 0.75(Max) |
| Current Limit | 0.6 to 5.3 A |
| Rad Hard | No |
| Input Voltage Range | 2.7 to 18 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 20WQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS25942ARVCR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | USB Passive Sw Dual 3V to 3.6V 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for HD3SS3212IRKSR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW DIST Single 5.5V 1.55A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS2065CDGNR.pdf |
|
Microchip | USB Port Power Sw Single 4.5V to 5.5V 3A 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for UCS1003-1-BP-TR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Single 5.5V 2.1A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS2069DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Dual 5.5V 1.5A 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS2062DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | USB Power SW Hi Side DIST Dual 6.5V 2.1A to 2.5A 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS2561ADRCT.pdf |
|
Microchip | USB Power SW Hi Side DIST Single 2.5V to 5.5V 0.2A to 2A 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC2009YM6-TR.pdf |
|
ROHM | USB Power SW USB Power Delivery Controller Dual 4.75V to 5.5V 1.1A 40-Pin UQFN T R Download PDF datasheet for BM92T30MWV-E2.pdf |
|
Microchip | USB HIGH-SIDE POWER SWITCH Download PDF datasheet for MIC2025-1YM.pdf |
|
Maxim Integrated | USB Power SW Hi Side DIST Dual 5.5V 0.9A 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX1823BEUB+.pdf |