| Part Number | TPS40009DGQ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 774070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.25V to 5.5V Input 10-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS40009DGQ |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS40009DGQ |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Output Voltage | 0.7 V |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 2.25 to 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Type | Synchronous Buck Controller |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Pin Count | 10 |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Screening Level | Industrial |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 2.25 to 5.5 V |
| Package | 10HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS40009DGQ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Intersil | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 14V Input 36-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for ZL6105ALAFTK.pdf |
|
ON Semiconductor | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3.3V to 28V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NCP5269BMNTWG.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 4.5V to 60V Input 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS40170RGYT.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT PWM DC to DC Controller 6V to 60V Input 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM5022MME NOPB.pdf |
|
Intersil | DC DC Cntrlr Dual-OUT PWM DC to DC Controller 3V to 20V Input 24-Pin QFN EP Download PDF datasheet for ISL6567IRZ.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Step Down 1.8V to 6.5V Input 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS64200DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | DC DC Cntrlr Single-OUT Inverting 3V to 16.5V Input 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX774ESA+.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT 0.8V to 16.5V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS2412DR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Flyback Controller PWM DC to DC Controller 4.2V to 35V Input 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for UC2572D.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck Controller PWM DC to DC Controller 4.5V to 75V Input 16-Pin TSSOP EP Rail Download PDF datasheet for LM5088MH-1 NOPB.pdf |