| Part Number | TPS40055PWPRG4 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 826300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 8V to 40V Input 16-Pin HTSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Controller |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS40055PWPRG4 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS40055PWPRG4 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Pin Count | 16 |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 2 |
| Type | Synchronous Buck Controller |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 8 to 40 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Input Voltage | 8 to 40 V |
| Product Dimensions | 5 x 4.4 x 1.15 mm |
| Screening Level | Industrial |
| Output Voltage | 0.7 to 35 V |
| Package | 16HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS40055PWPRG4 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.25V to 5.5V Input 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS40041DRBT.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.25V to 5.5V Input 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS40007DGQR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Dual-OUT Sync Buck 4.5V to 36V Input 28-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM5642MHX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 8V to 40V Input 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS40051PWPR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single Step Down 4.5V to 28V Input 32-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS51631RSMR.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 2.2V to 16V Input 14-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for LM2737MTC NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Sync Buck 3V to 28V Input 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS51116PWP.pdf |
|
Infineon | Digital Multi-Phase Redundant & GPU Controller - |
|
Infineon | SP001102844 MAGNI-4B, DELL PMBUS, SL CPU - |
|
Texas Instruments | DC DC Cntrlr Single-OUT Buck Controller PWM DC to DC Controller 4.5V to 42V Input 16-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM25088QMHX-2 NOPB.pdf |