| Part Number | TPS51100DGQ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 252030 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Neg Pos -0.1V to 3.6V 3A 10-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS51100DGQ |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS51100DGQ |
|---|---|
| Typical Quiescent Current | 0.5 mA |
| Maximum Input Voltage | 5.25 V |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 1730 mW |
| Polarity | Negative|Positive |
| Mounting | Surface Mount |
| Input Voltage Range | 5.25 to 4.75 V |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Function | LDO |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | -0.1 to 3.6 V |
| Pin Count | 10 |
| Reference Voltage | 1.8 V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 1.02 mm |
| Minimum Input Voltage | 4.75 V |
| Package | 10HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS51100DGQ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V to 20V 1A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2941T LF03.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V3.3V 1A 16-Pin TSSOP EP Download PDF datasheet for MAX8869EUE33+.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCV1117ST18T3G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.85V 0.2A 4-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for TLV707185DQNR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NCP4688DSN33T1G.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.5V 0.28A 4-Pin(3+Tab) SC-82AB T R Download PDF datasheet for NCP662SQ15T1G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.216V to 5.1V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LP3965ES-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM317T NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.23V to 29V 0.25A 16-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LP2952IMX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.216V 1.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Rail Download PDF datasheet for LP3875ES-ADJ NOPB.pdf |