| Part Number | TPS54525PWPR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 491730 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 14-Pin HTSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS54525PWPR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS54525PWPR |
|---|---|
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Adjustable |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Load Regulation | 100 mV |
| Operating Supply Voltage | 4.5 to 18 V |
| Output Voltage | 0.76 to 5.5 V |
| Maximum Output Current | 5.5 A |
| Operating Temperature | -45 to 85 °C |
| Minimum Input Voltage | 4.5 V |
| Maximum Input Voltage | 18 V |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| Lead Finish | Gold |
| Switching Frequency | 650 kHz |
| MSL Level | 2 |
| Line Regulation | 20 mV |
| Package | 14HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS54525PWPR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 6V 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS61085TDGKRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 2.7V to 14V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LM2611BMFX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4V to 60V 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2576HVSX-ADJ NOPB.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 2.6V to 5.5V 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX1951AESA+.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC 1-OUT Step Down 4V 40V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for LMR14006YDDCT.pdf |
|
MPS | 3A, 4.2V TO 16V COT STEP-DOWN CONVERTER Download PDF datasheet for MP1493DS-A-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Quint Step Down 18V to 4.5V 40-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS65288RHAR.pdf |
|
MPS | 36V, 3.5A, Low Iq Step-Down Converter, Automotive - |
|
Artesyn Embedded Technologies | 100W, 36 - 75VIN, SINGLE, 5V@20A, 92.8% EFF, EIGHTH BRICK BA Download PDF datasheet for AVO100-48S05B-6L.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 4.2V to 6V 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX743CWE+T.pdf |