| Part Number | TPS61031RSAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 714210 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS61031RSAR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS61031RSAR |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Supplier Package | VQFN EP |
| MSL Level | 2 |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Mounting | Surface Mount |
| Line Regulation | 0.6 % |
| Type | Step Up |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Number of Outputs | 1 |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.9 mm |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Supply Voltage | 1.8 to 5.5 V |
| Maximum Output Current | 1 A |
| Pin Count | 16 |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Efficiency | 96 % |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS61031RSAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63001DRCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2577T-ADJ LF03.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 40V 5-Pin(5+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for LM2596T-12 NOPB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 5.5V 6-Pin MLP EP T R Download PDF datasheet for FAN2001MPX.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 6-Pin(5+Tab) TO-263 Download PDF datasheet for LM2575S-12 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS61032PWPR.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Up 0.65V to 5.5V 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MCP1640DT-I CHY.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54140ADRCR.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 5.5V 6-Pin UDFN EP T R Download PDF datasheet for NCP1529MUTBG.pdf |
|
Ericsson | DC DC CO: 36-75 V;OUTPUT: UP TO 40A 450W Download PDF datasheet for PKB4211DPIHS.pdf |