| Part Number | TPS61088RHLR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 383760 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 2.7V to 12V 20-Pin VQFN T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS61088RHLR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS61088RHLR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Switching Frequency | 500 kHz |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 4.5 to 12.6 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Voltage | 2.7 to 12 V |
| Supplier Package | VQFN |
| MSL Level | 2 |
| Maximum Output Current | 10 A |
| Number of Outputs | 1 |
| Product Dimensions | 4.5 x 3.5 x 0.95(Max) |
| Efficiency | 91 % |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Type | Step Up |
| Pin Count | 20 |
| Maximum Input Voltage | 12 V |
| Rad Hard | No |
| Package | 20VQFN |
| Replacement Part Number | PART-TPS61088RHLR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2148GQD-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 18V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54229DDA.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 28V 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS5402DR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 42V 8-Pin HSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS54340DDA.pdf |
|
Microchip | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 28V 28-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for MIC26601YJL-TR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 100V 8-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM34927SD NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 17V 6-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS564201DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 32-Pin HTSSOP T R Download PDF datasheet for TPS65276VDAPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 24-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS65283RGET.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin TSSOP EP T R Download PDF datasheet for LM20343MHE NOPB.pdf |