| Part Number | TPS61092RSAR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 588790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Up 1.8V to 5.5V 16-Pin VQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS61092RSAR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS61092RSAR |
|---|---|
| Efficiency | 96 % |
| Operating Supply Voltage | 1.8 to 5.5 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Lead Finish | Gold |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 16 |
| Output Voltage | 5 V |
| MSL Level | 2 |
| Switching Frequency | 600 kHz |
| Supplier Package | VQFN EP |
| Output Type | Fixed |
| Mounting | Surface Mount |
| Load Regulation | 0.6 % |
| Line Regulation | 0.6 % |
| Type | Step Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Switching Regulator | Yes |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Product Dimensions | 4 x 4 x 0.9 mm |
| Package | 16VQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS61092RSAR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Inv Step Down 4.5V to 42V 8-Pin PSOP EP T R Download PDF datasheet for LM22675MRE-ADJ NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.7V to 6V 8-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS62063DSGT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Flyback 90V to 265V 7-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for UCC28911DR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single 4.5V to 5.5V 7-Pin SOP T R Download PDF datasheet for DCP010505BP-U 700.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS560200DBVR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Inv 3V to 16.5V 10-Pin uMAX Download PDF datasheet for MAX1846EUB+.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Up 1.2V to 5.5V 10-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MAX8815AETB+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.2V to 5.5V 9-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82740BSIPR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LMR10520XSDE NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM2832YSD NOPB.pdf |