| Part Number | TPS62242QDDCRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 866360 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 5-Pin SOT T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS62242QDDCRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS62242QDDCRQ1 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 0.87 mm |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Rad Hard | No |
| Output Voltage | 0.6 to 6 V |
| Type | Step Down |
| Switching Regulator | Yes |
| Load Regulation | -0.5 %/A |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Pin Count | 5 |
| Number of Outputs | 1 |
| Supplier Package | SOT |
| Output Type | Adjustable |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 115 °C |
| Switching Frequency | 2500 kHz |
| Efficiency | 94 % |
| Package | 5SOT |
| Replacement Part Number | PART-TPS62242QDDCRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 24V 6-Pin SOT-23 Download PDF datasheet for MAX1836EUT33#TG16.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 0.9V to 5.5V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS61070DDCRG4.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 16V 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MAX744ACWE+T.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V 6V 8-Pin SOIC EP T R Download PDF datasheet for MP2249DN-LF-Z.pdf |
|
MPS | 400mA, 1.2MHz, Synchronous, Step-up Converter with Output Disconnect - |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 60V 8-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2574HVN-5.0 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 4.85V 9-Pin DS-BGA T R Download PDF datasheet for TPS61256YFFR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 5.5V to 36V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS5430DDAR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS62660YFFT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 3V to 18V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61170DRVT.pdf |