| Part Number | TPS62262TDRVRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 466350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 6V 6-Pin WSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS62262TDRVRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS62262TDRVRQ1 |
|---|---|
| Output Voltage | 1.2 V |
| Supplier Package | WSON EP |
| Rad Hard | No |
| Type | Step Down |
| MSL Level | 2 |
| Switching Regulator | Yes |
| Pin Count | 6 |
| Operating Supply Voltage | 2 to 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Maximum Input Voltage | 6 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Input Voltage | 2 V |
| Load Regulation | -0.5 %/A |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.1 x 0.75 mm |
| Switching Frequency | 2500 kHz |
| Maximum Output Current | 0.6 A |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 105 °C |
| Output Type | Fixed |
| Package | 6WSON EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS62262TDRVRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 40V 8-Pin SO PowerPAD T R Download PDF datasheet for LMR14030SQDDARQ1.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V to 6V 8-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MP2158GQH-Z.pdf |
|
ON Semiconductor | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 3V to 40V 8-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCV3063MNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.5V 5.5V 16-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS62095RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3.5V to 42V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS54240DRCR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 4.35V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS82695SIPR.pdf |
|
Maxim Integrated | Conv DC-DC Single Inv 3V to 16.5V 16-Pin QSOP T R Download PDF datasheet for MAX1847EEE+T.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single-OUT Step Down 2.7V to 5.5V 8-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for LMZ10500SILR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.5V to 5.5V 9-Pin uSIP T R Download PDF datasheet for TPS81256SIPT.pdf |
|
GE Critical Power | PHZ DC-DC CONVERTER 40- - |