| Part Number | TPS63036YFGT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 137090 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Single Step Down Step Up 1.8V to 5.5V 8-Pin X-BGA |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS63036YFGT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS63036YFGT |
|---|---|
| Supplier Package | XBGA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 0.8 A |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Switching Frequency | 2600 kHz |
| Type | Step Down|Step Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 0.008 %/mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Switching Regulator | Yes |
| Output Voltage | 1.2 to 5.5 V |
| Line Regulation | 0.5 % |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Minimum Input Voltage | 1.8 V |
| Output Type | Adjustable |
| Product Dimensions | 1.85 x 1.08 x 0.33 mm |
| Pin Count | 8 |
| Efficiency | 94 % |
| Operating Supply Voltage | 1.8 to 5.5 V |
| Package | 8X-BGA |
| Replacement Part Number | PART-TPS63036YFGT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 36V 20-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MPQ4470GL-AEC1-P.pdf |
|
ON Semiconductor | DC-DC Controllers, Converters,Regulators Download PDF datasheet for NCP6131S52MNR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 6V to 42V 10-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM25011AMYE.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Up 2.3V to 5.5V 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS61240IDRVRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Step Down 4.5V to 18V 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for TPS54494RSAT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Dual Inv Step Up 2.7V to 5.5V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS65130RGERG4.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V to 17V 6-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS562209DDCT.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 2V to 5.5V 10-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TPS62004DGSRG4.pdf |
|
ROHM | Conv DC-DC Single Step Down 4.2V to 18V 8-Pin HTSOP T R Download PDF datasheet for BD9328EFJ-E2.pdf |
|
Power Integrations | Highly Integrated DC-DC Converter 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for DPA425GN-TL.pdf |