| Part Number | TPS65023RSBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 214380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Management System Li-Ion Li-Pol 1700mA 0.6V to 6V 40-Pin WQFN EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Battery Management |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65023RSBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65023RSBR |
|---|---|
| Output Voltage | 0.6 to 6 V |
| Type | Power Management System |
| Pin Count | 40 |
| Output Current | 1700 mA |
| Product Dimensions | 5 x 5 x 0.75 mm |
| Battery Type | Li-Ion|Li-Pol |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 2 |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | WQFN EP |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 40WQFN EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS65023RSBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion 1200mA 4.1V 4.2V 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for BQ24002PWP.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion Li-Pol 14mA -0.3V to 30V 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for BQ294700DSGR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 1500mA 4.1V 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24079RGTT.pdf |
|
Texas Instruments | Fuel Gauge Li-Ion Pack 12-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for BQ27541DRZR-V200.pdf |
|
Texas Instruments | Linear Charge Management Li-Ion Li-Pol 500mA 4.1V 8-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for BQ24200DGNR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 20mA 4.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24035RHLR.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Monitoring Li-Ion 2000mA 8.4V 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24123RHLT.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion Li-Pol 0mA to 1000mA 4.2V 10-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LM3658SDX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Battery Charger Li-Ion 2500mA 3.5V to 4.44V 24-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for BQ24168RGER.pdf |
|
Texas Instruments | Overvoltage Protection Device Li-Ion 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for BQ294522DRVR.pdf |