| Part Number | TPS65321QPWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 188450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Conv DC-DC Dual Step Down 3.6V to 36V 14-Pin HTSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | DC to DC Converter |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS65321QPWPRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS65321QPWPRQ1 |
|---|---|
| Screening Level | Automotive |
| Output Type | Adjustable |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Input Voltage | 36 V |
| Switching Regulator | Yes |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Type | Step Down |
| Load Regulation | 35 mV |
| Minimum Input Voltage | 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Package Dimensions | 5 x 4.4 x 1.05 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 to 36 V |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Moisture Sensitivity Level | 3 |
| Output Voltage | 1.1 to 20 V |
| Maximum Output Current | 3.2 A |
| Switching Frequency | 100 to 2500 kHz |
| Line Regulation | 20 mV |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Package | 14HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS65321QPWPRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 7V to 40V 24-Pin PDIP Rail Download PDF datasheet for LM2825N-5.0 NOPB.pdf |
|
Infineon | Conv DC-DC Single Step Down 1.5V to 16V 15-Pin Power QFN EP T R Download PDF datasheet for IR3843WMTR1PbF.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 8V to 40V 8-Pin(7+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for LM2673SX-3.3 NOPB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Conv DC-DC Single Step Down 2.3V to 5.5V 6-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN53610AUC29X.pdf |
|
MPS | Conv DC-DC Single Step Down 4.5V 16V 8-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP2233DJ-LF-Z.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 9V to 48V 8-Pin PSOP T R Download PDF datasheet for LM25017MRX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Step Down 3V to 5.5V 6-Pin WSON T R Download PDF datasheet for LMR10520XSDX NOPB.pdf |
|
STMicroelectronics | Conv DC-DC Single Step Down 4V to 18V 8-Pin HSOP EP T R Download PDF datasheet for ST1S41PHR.pdf |
|
Texas Instruments | Conv DC-DC Single Non-Inv Inv Step Up Step Down 1.8V to 5.5V 10-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS63001DRCR.pdf |
|
Intersil | Conv DC-DC Single Step Down Step Up 1.8V to 5.5V 12-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for ISL9110IRTNZ-T.pdf |