| Part Number | TPS70930QDBVRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 732450 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS70930QDBVRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS70930QDBVRQ1 |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Product Dimensions | 3.05(Max) x 1.75(Max) x 1.3(Max) |
| Maximum Input Voltage | 30 V |
| Lead Finish | Gold Over Nickel Palladium |
| Output Type | Fixed |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 50 mV |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Input Voltage Range | 2.7 to 30 V |
| Function | LDO |
| Typical Quiescent Current | 0.0067 mA |
| Rad Hard | No |
| Line Regulation | 10 mV |
| Maximum Quiescent Current | 0.01 mA |
| Output Voltage | 3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Accuracy | ±2 % |
| Maximum Output Current | 0.15 A |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Junction to Case | 127.4 °C/W |
| Junction to Ambient | 210.9 °C/W |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Pin Count | 5 |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TPS70930QDBVRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.796V to 3.6V 1.5A 20-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for TPS74801RGWR.pdf |
|
Toshiba | Standard Regulator Pos 15V 0.15A 8-Pin PS T R Download PDF datasheet for TA78L15PF(TE85L,F).pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 6V1.2V 3A 5-Pin(5+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for UC382T-ADJ.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 0.1A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2931CDR2G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 2.5V to 15V 0.18A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5207YM5-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TLV71310PDBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Positive 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for STLQ015M33R.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 5V 1.5A 5-Pin TO-220 Download PDF datasheet for MIC29151-5.0WT.pdf |
|
MPS | Standard Regulator Pos 12V 0.4A 0.25A 5-Pin TSOT-23 T R Download PDF datasheet for MP174GJ-Z.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TC1185-3.3VCT713.pdf |