| Part Number | TPS7333QDR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 328350 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 8-Pin SOIC T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS7333QDR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS7333QDR |
|---|---|
| Minimum Input Voltage | 3.77 V |
| Input Voltage Range | 10 to 3.77 V |
| Accuracy | ±2 % |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Product Dimensions | 5 x 4 x 1.5 mm |
| Maximum Power Dissipation | 725 mW |
| Lead Finish | Gold |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Max Processing Temp | 260 |
| Rad Hard | No |
| Junction to Ambient | 94 °C/W |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Polarity | Positive |
| Output Type | Fixed |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Line Regulation | 23 mV |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.0045@10mA|0.044@100mA|0.235@500mA V |
| Supplier Package | SOIC |
| Typical Quiescent Current | 0.34 mA |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.007@10mA|0.06@100mA|0.3@500mA V |
| Load Regulation | 60 mV |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-TPS7333QDR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
MPS | LDO Regulator Pos 0.5V to 4V 0.8A 8-Pin QFN EP T R Download PDF datasheet for MP2005DD-LF-Z.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCV8664ST50T3G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5.5V 0.2A 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS79301DBVR.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 8.5V5V5V3.3V 0.5A 0.3A 0.8A 0.8A 15-Pin(15+Tab) MULTIWATT V Tube Download PDF datasheet for L5957.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.2A 4-Pin XDFN T R Download PDF datasheet for NCP707AMX330TCG.pdf |
|
Nexperia | PHABZX884-B24 S500YL VOLTAGE REGULATOR D - |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Neg -12V 0.1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC79L12ACDR.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Neg -5V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail Download PDF datasheet for MC79M05BDTG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.21V to 20V 1.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TL1963ADCQT.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | LDO Regulator Pos 2.8V 0.25A 4-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FAN25800AUC28X.pdf |