| Part Number | TPS73633DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 764430 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.4A 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS73633DRBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS73633DRBR |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Accuracy | ±0.5 % |
| Pin Count | 8 |
| Typical Quiescent Current | 0.3 mA |
| Maximum Output Current | 0.4 A |
| MSL Level | 2 |
| Output Type | Fixed |
| Junction to Ambient | 47.8 °C/W |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Supplier Package | VSON EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 0.002 %/mA |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Input Voltage Range | 5.5 to 1.7 V |
| Polarity | Positive |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.2@400mA V |
| Rad Hard | No |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.075@400mA V |
| Mounting | Surface Mount |
| Function | LDO |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Minimum Input Voltage | 1.7 V |
| Junction to Case | 83 °C/W |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS73633DRBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Neg Pos -0.1V to 3.6V 3A 10-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS51100DGQRG4.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 2.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for NCP1117ST25T3G.pdf |
|
ROHM | Standard Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(2+Tab) TO-252 T R Download PDF datasheet for BA7805FP-E2.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 15V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail Download PDF datasheet for NCV78M15BDTG.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 1V to 5V 1A 6-Pin TDFN EP T R Download PDF datasheet for MIC37122YMT-TR.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 5V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Download PDF datasheet for BA05T.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.35A 6-Pin(5+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for NCV8675DS50R4G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.05A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS71518DCKR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.75A 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS77733PWP.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 7.5A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75933KTTT.pdf |