| Part Number | TPS76130DBVT |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 211390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS76130DBVT |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS76130DBVT |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Junction to Ambient | 259 °C/W |
| Maximum Output Current | 0.1 A |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Voltage | 3 V |
| Minimum Input Voltage | 3.35 V |
| Function | LDO |
| Number of Outputs | 1 |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.15 mm |
| Maximum Input Voltage | 16 V |
| Typical Quiescent Current | 0.09 mA |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.001@0mA|0.17@100mA|0.12@50mA|0.04@10mA|0.007@1mA V |
| MSL Level | 1 |
| Screening Level | Automotive |
| Supplier Package | SOT-23 |
| Pin Count | 5 |
| Polarity | Positive |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Junction to Case | 65.8 °C/W |
| Lead Finish | Gold |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 0.115 mA |
| Line Regulation | 10 mV |
| Accuracy | ±2 % |
| Maximum Power Dissipation | 555 mW |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.003@0mA|0.24@100mA|0.15@50mA|0.06@10mA|0.01@1mA V |
| Input Voltage Range | 16 to 3.35 V |
| Package | 5SOT-23 |
| Replacement Part Number | PART-TPS76130DBVT |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 1.3A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LD1117S33TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.75A 20-Pin HTSSOP EP Tube Download PDF datasheet for TPS77733PWP.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 12V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Rail Download PDF datasheet for MC7812BTG.pdf |
|
Nexperia | PHABZX884-B24 S500YL VOLTAGE REGULATOR D - |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TLV117125DCYR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.25A 6-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for LP2992AILD-5.0 NOPB.pdf |
|
Toshiba | Standard Regulator Pos 6V 0.15A 4-Pin(3+Tab) PW-Mini T R Download PDF datasheet for TA78L06F(TE12L,F).pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for MC33275ST-3.3T3G.pdf |
|
Seiko Instruments | LDO Regulator Pos 5V 0.075A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for S-812C50AUA-C3ET2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.25A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPS76633DR.pdf |