| Part Number | TPS767D325PWP |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 491630 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 2.5V3.3V 1A 28-Pin HTSSOP EP Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS767D325PWP |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS767D325PWP |
|---|---|
| Typical Quiescent Current | 0.085 mA |
| Product Dimensions | 9.8 x 4.5 x 1.05 mm |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.575@1A V |
| Output Type | Fixed |
| Number of Outputs | 2 |
| Maximum Input Voltage | 10 V |
| Junction to Ambient | 28 °C/W |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.35@1A V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 28 |
| Maximum Power Dissipation | 5070 mW |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Screening Level | Extended |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Input Voltage Range | 10 to 2.7 V |
| Output Voltage | 2.5|3.3 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Output Current | 1 A |
| MSL Level | 2 |
| Accuracy | ±2 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 3 mV |
| Function | LDO |
| Package | 28HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS767D325PWP |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.5V 2A 20-Pin HTSSOP EP T R Download PDF datasheet for TPS75425QPWPR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.22V to 5.25V 0.15A 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for TPS78101DDCR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.4A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS79501QDRBRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 Tube Download PDF datasheet for UA78M05CDCY.pdf |
|
Microchip | Standard Regulator Pos 1.2V to 440V 0.01A 3-Pin(2+Tab) TO-252 Download PDF datasheet for LR8K4-G.pdf |
|
Maxim Integrated | Standard Regulator Pos 1.25V to 6.5V1.25V 0.12A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MAX1749EUK+T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 5-Pin uSMD T R Download PDF datasheet for LP3995ITLX-1.8 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.2V 0.35A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS72012DRVR.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 2.8V 0.2A 4-Pin SSON Embossed T R Download PDF datasheet for BU28TD2WNVX-STL.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 8-Pin XDFN T R Download PDF datasheet for NCP186AMX330TAG.pdf |