| Part Number | TPS79501DRBR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 262380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 1.2V to 5.5V 0.5A 8-Pin VSON EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS79501DRBR |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS79501DRBR |
|---|---|
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Voltage | 1.2 to 5.5 V |
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Accuracy | ±3 % |
| Output Type | Adjustable |
| Lead Finish | Gold |
| Reference Voltage | 1.225 V |
| Polarity | Positive |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.7 V |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Junction to Case | 83 °C/W |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 0.88 mm |
| Rad Hard | No |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.105@500mA V |
| MSL Level | 2 |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Junction to Ambient | 47.8 °C/W |
| Supplier Package | VSON EP |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | LDO |
| Typical Quiescent Current | 0.265 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Load Regulation | 3 mV |
| Package | 8VSON EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS79501DRBR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Regulator, Voltage, Linear, Low Dropout (LDO), with Auto Discharge, 150mA, 1.8Vdc, \u00b12.0%, 5-Lead SC-70, T R Download PDF datasheet for MIC5366-1.8YC5-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.24V to 13V 3A 6-Pin(5+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for NCV57302DSADJR4G.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 5V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for L78L05ABUTR.pdf |
|
Maxim Integrated | LDO Regulator Pos 3V3V 0.2A 0.15A 6-Pin UCSP T R Download PDF datasheet for MAX8531EBTGG+T.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Positive 1.5V to 18V 0.05A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS7B4250QDBVRQ1.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 3.3V 0.1A 3-Pin TO-92 Ammo Download PDF datasheet for L78L33ACZ-AP.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.05A 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for LM2936HVBMAX3.3 NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.3V 0.35A 5-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS72013YZUT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 3.3V 0.4A 5-Pin(4+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for NCV4276ADT33RKG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 5-Pin(4+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LP38692MP-1.8 NOPB.pdf |