| Part Number | TPS79533DCQ |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 890150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 3.3V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 Tube |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS79533DCQ |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS79533DCQ |
|---|---|
| Maximum Output Current | 0.5 A |
| Maximum Input Voltage | 5.5 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.16@500mA V |
| Polarity | Positive |
| Lead Finish | Gold |
| Junction to Ambient | 70.4 °C/W |
| Input Voltage Range | 5.5 to 2.7 V |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Product Dimensions | 6.5 x 3.5 x 1.6 mm |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Junction to Case | 70 °C/W |
| Supplier Package | SOT-223 |
| Function | LDO |
| Rad Hard | No |
| Minimum Input Voltage | 2.7 V |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 0.105@500mA V |
| Load Regulation | 3 mV |
| Pin Count | 6 |
| Accuracy | ±2 % |
| Number of Outputs | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.265 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 2 |
| Package | 6SOT-223 |
| Replacement Part Number | PART-TPS79533DCQ |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for TPS70933QDBVRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Pos 1.24 to 13V 1.5A 5-Pin D2PAK T R Download PDF datasheet for NCP57152DSADJR4G.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 5V 0.15A 3-Pin SOT-23A T R Download PDF datasheet for MCP1754ST-5002E CB.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.25V to 5V 0.675A 6-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCP605MNADJT2G.pdf |
|
STMicroelectronics | LDO Regulator Pos 3.3V 1.3A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for LD1117V33C.pdf |
|
Leshan Radio | Standard Regulator Pos 2.487V to 36V 0.1A 3-Pin SOT-3 Download PDF datasheet for LR431ATLT1G.pdf |
|
ROHM | HEADPHONE AMPL. FOR CD PLAYER - |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin(2+Tab) D2PAK T R Download PDF datasheet for LM2931AD2T-5R4G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.8V 1A 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TPS79618DCQR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.6V to 5V 1.5A 5-Pin Thin TO-263 EP T R Download PDF datasheet for LP38502ATJ-ADJ NOPB.pdf |