| Part Number | TPS7A6350QPWPRQ1 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 337160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | LDO Regulator Pos 5V 0.3A 14-Pin HTSSOP EP T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TPS7A6350QPWPRQ1 |
| Datasheet download |
| Part Number | TPS7A6350QPWPRQ1 |
|---|---|
| Output Type | Fixed |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | LDO |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Maximum Input Voltage | 40 V |
| Junction to Ambient | 51 °C/W |
| Reference Voltage | 1.05 V |
| Maximum Dropout Voltage @ Current | 0.5@200mA|0.3@150mA V |
| Polarity | Positive |
| Load Regulation | 25 mV |
| Maximum Power Dissipation | 2450 mW |
| Input Voltage Range | 40 to 4 V |
| Typical Quiescent Current | 0.035 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | HTSSOP EP |
| Accuracy | ±2 % |
| Minimum Input Voltage | 4 V |
| Line Regulation | 15 mV |
| Maximum Output Current | 0.3 A |
| Package | 14HTSSOP EP |
| Replacement Part Number | PART-TPS7A6350QPWPRQ1 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | Regulator, High Current, Low Dropout (LDO) Voltage, 3A, 3.3Vdc, 5-Lead TO-263 Pkg + Tab, T R 0.75k Download PDF datasheet for MIC29301-3.3WU-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 2.8V 0.25A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for LP5907QMFX-2.8Q1.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 0.8V to 5V 2A 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS7A8300RGWT.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 5V 0.1A 3-Pin TO-92 T R Download PDF datasheet for LM2931AZ-5.0RAG.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Regulator Pos 1.2V to 37V 1A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for LM317AEMPX NOPB.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1.5A 4-Pin(3+Tab) SOT-223 T R Download PDF datasheet for TL1963A-33DCYR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1V 0.35A 6-Pin WSON EP T R Download PDF datasheet for TPS72010DRVR.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.15A 4-Pin DFN EP T R Download PDF datasheet for NCP4688DMU18TCG.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 1.225V to 5V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 T R Download PDF datasheet for TPS75801KTTR.pdf |
|
Microchip | LDO Regulator Pos 3.3V 0.1A 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for MIC5233-3.3YM5-TR.pdf |