UA78L10ACPK Texas Instruments
UA78L10ACPK Images
Please contact us for more photos of UA78L10ACPK
Part Number UA78L10ACPK
Manufacturer Texas Instruments
Delivery Time 1 day (can ship today)
Description Standard Regulator Pos 10V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R
Category Power Management IC
Family Linear Regulator
ROHS Compliant Yes
MSL Level UA78L10ACPK
Datasheet download UA78L10ACPK.pdf
Request Quotation for UA78L10ACPK
UA78L10ACPK Specifications
Part Number UA78L10ACPK
Input Voltage Range 25 to 12.5 V
MSL Level 2
Output Type Fixed
Maximum Input Voltage 25 V
Junction to Case 9 °C/W
Line Regulation 175 mV
Supplier Package SOT-89
Number of Outputs 1
Operating Temperature 0 to 125 °C
Output Voltage 10 V
Junction to Ambient 52 °C/W
Product Dimensions 4.5 x 2.5 x 1.5 mm
Minimum Input Voltage 12.5 V
Polarity Positive
Load Regulation 90 mV
Accuracy ±5 %
Function Standard
Maximum Output Current 0.1 A
Pin Count 4
Rad Hard No
Max Processing Temp 260
Lead Finish Matte Tin
Typical Dropout Voltage @ Current 1.7@40mA V