| Part Number | FOD2741BSDV |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 314040 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD2741BSDV |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD2741BSDV |
|---|---|
| Input Type | DC |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Maximum Power Dissipation | 145 mW |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 200 % |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 30 V |
| Output Type | DC |
| Maximum Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 400 mV |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Product Dimensions | 9.91 x 6.86 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Supplier Package | PDIP SMD Black |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 8PDIP SMD Black |
| Replacement Part Number | PART-FOD2741BSDV |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-W60L-500E.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-W341-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-817-56AE.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolators 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721QDRQ1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD2741BSD.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0700-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2611-000E.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7640FMDWR.pdf |
|
Vishay | Optocoupler Logic-Out Open Drain DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SFH6747T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin MFSOP T R Download PDF datasheet for TLP127(TEE-TPL,F).pdf |