| Part Number | FOD2742BR2 |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 684520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC N T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD2742BR2 |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD2742BR2 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5.13 x 4.16 x 3.43 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| MSL Level | 1 |
| Supplier Package | SOIC N |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 200 % |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Package | 8SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-FOD2742BR2 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for 4N32SR2M.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for 6N139-000E.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8462AA-B-IS1.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0201-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole AC-IN 2-CH 8-Pin SO Download PDF datasheet for TLP2108(TP,F).pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP250(F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black Box Download PDF datasheet for FOD817C3S.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 4-CH Darlington With Base DC-OUT 16-Pin CFPAK Download PDF datasheet for HCPL-6751.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-7710-300E.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 4-CH 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for ISO7240CFDW.pdf |