| Part Number | FOD814A3SD |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 778080 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FOD814A3SD |
| Datasheet download |
| Part Number | FOD814A3SD |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Product Dimensions | 5.1 x 7 x 4 mm |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Operating Temperature | -55 to 105 °C |
| Input Type | AC |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | PDIP SMD Black |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 150 % |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Power Dissipation | 200 mW |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 70 V |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Package | 4PDIP SMD Black |
| Replacement Part Number | PART-FOD814A3SD |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | OptoCoupler 2-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-9031-300E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CNY17-4-000E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Box Download PDF datasheet for FODM2705.pdf |
|
Infineon | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 4-Pin PDIP SMT Download PDF datasheet for PVI5080NSPBF.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-053L-000E.pdf |
|
Liteon Opto | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for LTV-817S-TA1-D.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for 4N46-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin SOIC N Tube Download PDF datasheet for HCPL0611.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-4503#520.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington DC-OUT 4-Pin Mini-Flat Download PDF datasheet for TCMD1000.pdf |