| Part Number | HCNW139-300E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 585160 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin PDIP W SMD Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCNW139-300E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCNW139-300E |
|---|---|
| Minimum Forward Voltage | 1 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Output Type | DC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 4500 % |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Forward Voltage | 1.45 V |
| Maximum Reverse Voltage | 3 V |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 11.23 x 9 x 4 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Maximum Forward Voltage | 1.85 V |
| Pin Count | 8 |
| Supplier Package | PDIP W SMD |
| Maximum Power Dissipation | 135 mW |
| Minimum Isolation Voltage | 5000 Vrms |
| Package | 8PDIP W SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCNW139-300E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for ILQ2-X009T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP559(IGM,F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-817-W6DE.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole DC-IN 1-CH 6-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP5752(D4-TP,E(O.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for MCT6SD.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for VOM617A-4X001T.pdf |
|
Everlight | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for EL817SD(TU)V.pdf |
|
Texas Instruments | Digital Isolator 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7221MDR.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP785F(BLL,F(C PHOTOCOUPLER TLP785F Download PDF datasheet for TLP785F(BLLF(C.pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC NB Tube Download PDF datasheet for SI8662BC-B-IS1.pdf |