| Part Number | HCPL-0452-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 821790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-0452-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-0452-500E |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Output Type | DC |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Supplier Package | SOIC |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-0452-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for HCPL-4661#320.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Three State DC-IN 1-CH 8-Pin CDIP SMD Download PDF datasheet for HCPL-5201#300.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-7840-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO6L Download PDF datasheet for TLP383(D4GR-TL,E(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD Black T R Download PDF datasheet for FOD817BSD.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SSO Tube Download PDF datasheet for ACPL-C79B-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO Tube Download PDF datasheet for TLP293(BLLE(T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-PIN SMD Bulk Download PDF datasheet for FOD3150TSV.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 800VDRM 6-Pin PDIP SMD Black Bulk Download PDF datasheet for FOD4208SV.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin SOIC Download PDF datasheet for HCPL-063L-000E.pdf |