| Part Number | HCPL-0731-060E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 461550 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 2-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-0731-060E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-0731-060E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Output Type | DC |
| Supplier Package | SOIC |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 5.08 x 3.94 x 3.18 mm |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 5000 % |
| Maximum Power Dissipation | 135/ch mW |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Maximum Collector Current | 60 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 20 mA |
| Operating Temperature | 0 to 70 °C |
| Typical Forward Voltage | 1.4 V |
| Package | 8SOIC |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-0731-060E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO3052.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3023TVM.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for HCPL-0710-060E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP3062(S,C,F).pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-OUT Totem-Pole Logic, Buffer-IN 1-CH 8-Pin DIP T R Download PDF datasheet for TLP350H(D4-TP1,F).pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO615A-2.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for HCPL-7840.pdf |
|
Sharp | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for PC400J00000F.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 6-Pin SO Stretched T R Download PDF datasheet for ACPL-P302-500E.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for HCPL-2611-020E.pdf |