| Part Number | HCPL-354-06AE |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 757950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler AC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin Mini-Flat T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-354-06AE |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-354-06AE |
|---|---|
| Input Type | AC |
| MSL Level | 1 |
| Minimum Isolation Voltage | 3750 Vrms |
| Output Type | DC |
| Typical Forward Voltage | 1.2 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.4 V |
| Maximum Fall Time | 18 us |
| Maximum Rise Time | 18 us |
| Maximum Power Dissipation | 170 mW |
| Product Dimensions | 3.6 x 4.4 x 2 mm |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 150 % |
| Supplier Package | Mini-Flat |
| Maximum Collector Emitter Saturation Voltage | 200 mV |
| Maximum Input Current | 50 mA |
| Maximum Collector Emitter Voltage | 35 V |
| Maximum Collector Current | 50 mA |
| Pin Count | 4 |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Package | 4Mini-Flat |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-354-06AE |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for VOS617A-7X001T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for 4N35-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Black Box Download PDF datasheet for FOD817B.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 2-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-263L-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Black Box Download PDF datasheet for FOD817A300.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SSO T R Download PDF datasheet for ACPL-C87AT-500E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 4-Pin Mini-Flat Box Download PDF datasheet for FODM3023_NF098.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Open Collector DC-IN 1-CH 5-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-M61T-500E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP559(IGM,F).pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Darlington With Base DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for HCPL-0700-500E.pdf |