| Part Number | HCPL-4502-000E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 782480 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4502-000E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4502-000E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Output Type | DC |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Input Type | DC |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Pin Count | 8 |
| Mounting | Through Hole |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Supplier Package | PDIP |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4502-000E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin PDIP Download PDF datasheet for VO3052.pdf |
|
Panasonic | OPTOISO 2.5KV PHOTOVOLTAIC 4-SOP Download PDF datasheet for APV1121SZ.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler Logic-Out Push-Pull 1-CH 16-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for ACPL-330J-000E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP3052(D4LF2SCF.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 5-Pin SO Embossed T R Download PDF datasheet for TLP109(V4-TPR,E(T.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ILD207T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Push-Pull DC-IN 1-CH 8-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP250(F).pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 3-CH 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7230MDWR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for ACPL-827-36CE.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin SO Download PDF datasheet for TLP183(TPL,E(T.pdf |