| Part Number | HCPL-4503-500E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 327100 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4503-500E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4503-500E |
|---|---|
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Pin Count | 8 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4503-500E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Broadcom | Avago Optocoupler - |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for VO617A-3X007T.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for MOC3021SM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler AC-IN 4-CH Transistor DC-OUT 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for TLP290-4(GB-TP,E(T).pdf |
|
Silicon Labs | Digital Isolator 16-Pin SOIC N Download PDF datasheet for SI8452AB-B-IS1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP SMD White T R Download PDF datasheet for MOC3023SR2M.pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for ACPL-7900-500E.pdf |
|
Everlight | VISIBLE LED - |
|
Broadcom | A-GAASA-FET - |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-C797T-500E.pdf |