| Part Number | HCPL-4503-520E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 847240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4503-520E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4503-520E |
|---|---|
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 100 °C |
| Maximum Reverse Voltage | 5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | PDIP SMD |
| Output Type | DC |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Input Type | DC |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Pin Count | 8 |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Maximum Forward Voltage | 1.7 V |
| Typical Forward Voltage | 1.5 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Input Current | 25 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 50 % |
| Package | 8PDIP SMD |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4503-520E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP Download PDF datasheet for TLP781(D4-GB,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 4-Pin Mini-Flat T R Download PDF datasheet for FODM3053R2_NF098.pdf |
|
Toshiba | TOSTLP5754(D4-TP,E(T IPM DRIVER OPTOCOUP Download PDF datasheet for TLP5754(D4-TPE(T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Logic-Out Totem-Pole AC-IN 2-CH 8-Pin SO Download PDF datasheet for TLP2108(TP,F).pdf |
|
Broadcom | OptoCoupler 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ACPL-C797T-500E.pdf |
|
Texas Instruments | OptoCoupler Buffer-OUT 1-CH 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO721MDR.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for HCPL-4503-520E.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 6-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TLP560J(C,F).pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3023VM.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 400VDRM 6-Pin PDIP White Bulk Download PDF datasheet for MOC3022M.pdf |