| Part Number | HCPL-4562-000E |
|---|---|
| Manufacturer | Broadcom |
| Quantity in stock | 674520 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin PDIP Tube |
| Category | Optoelectronics |
| Family | OptoCouplers |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HCPL-4562-000E |
| Datasheet download |
| Part Number | HCPL-4562-000E |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Output Type | DC |
| Input Type | DC |
| Maximum Current Transfer Ratio @ Current | 45 % |
| Minimum Forward Voltage | 1.1 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Power Dissipation | 100 mW |
| Typical Forward Voltage | 1.3 V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| MSL Level | 1 |
| Number of Channels per Chip | 1 |
| Product Dimensions | 9.65 x 6.35 x 3.56 mm |
| Maximum Collector Current | 8 mA |
| Maximum Forward Voltage | 1.6 V |
| Maximum Input Current | 12 mA |
| Maximum Reverse Voltage | 1.8 V |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-HCPL-4562-000E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOIC N Box Download PDF datasheet for MOC207M.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 6-Pin PDIP SMD White Bulk Download PDF datasheet for 4N26SM.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 5-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for TLP3063(TP1,S,C,F).pdf |
|
Toshiba | Optocoupler Triac AC-OUT 1-CH 600VDRM 4-Pin SO6 Emboss T R Download PDF datasheet for TLP265J(V4-TPLE(T.pdf |
|
Toshiba | Optocoupler DC-IN 1-CH DC-OUT 4-Pin DIP Tube Download PDF datasheet for TLP785(D4-BLLF(C.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin PDIP SMD T R Download PDF datasheet for SFH6186-4T.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 2-CH Transistor DC-OUT 8-Pin PDIP SMD Tube Download PDF datasheet for ACPL-827-30BE.pdf |
|
Broadcom | Optocoupler DC-IN 1-CH Linear Photovoltaic DC-OUT 8-Pin PDIP W SMD Tube Download PDF datasheet for HCNR200#300.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor With Base DC-OUT 8-Pin SOP Box Download PDF datasheet for HCPL0453.pdf |
|
Vishay | Optocoupler DC-IN 1-CH Transistor DC-OUT 4-Pin SOP T R Download PDF datasheet for VOM617A-9X001T.pdf |